"Людина" О. Кобилянська аналіз

Рік написання: 1887.
Автор: Ольга Кобилянська.
Жанр : повсіть.
Тема : “Людина” – це повість про проблеми емансипації дівчини з багатим внутрішнім світом, яка намагалася відстояти свої права всупереч консервативним традиціям часу й оточення.

Ідея : треба створити такі умови, так змінити лад, щоб кожна людина, особливо жінка, змогла відчути себе справді людиною і знайти своє місце в житті.
Головні герої : Родина Ляуферів (батько, мати та їхні діти: Олена, Ірина, Геня, син Гер-ман-Євген-Сидор), студент-медик Стефан Лієвіч (коханий Олени), Фельс (майбутній чоловік Олени), Маргарета (вчителька).
Сюжет : У центрі повісті – молода дівчина Олена, яку не розуміють ні в родині» ні в містечковому середовищі, оскільки Олена багато читає, тонко відчуває красу в природі, людині, мистецтві, їй доводять, що жінка має бути придатком чоловіка. Дівчина протестує. її підтримує студент-медик Стефан Ліевич, який після навчання у Швейцарії по-новому дивиться на суспільне життя. Він доводить, що майбутнє жінок – у їхніх руках, що освіта спрямує їх на нові шляхи. Але смерть однодумця залишає Олену в самотності,
Щоб покращити матеріальне становище родини, Олена погоджується вийти заміж за лісничого Фельса. Але в розпачі дівчина сама в себе запитує: «І чим… оправдається? Що вона людина?..» Повість «Людина» справила великий вплив на розвиток феміністичного руху Галичини. Емансипація – звільнення від якої-небудь залежності, скасування якихось обмежень. Фемінізм жіночий рух другої половини XIX ст. за зрівняння жінок у правах з чоловіками.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *