"Хазяїн" аналіз твору

Дата написання: 1900
Автор: Іван Карпенко-Карий.
Жанр : соціально-сатирична комедія.
Тема : змалювання процесів наступу капіталізму на село, його могутьної та руйнівної сили.
Ідея : “зла сатира на чоловічу любов до стягання без жодної іншої мети” (так визначає сам автор). Кожна деталь цієї комедії підпорядкована чіткому окресленню “хазяйського колеса” мільйонера, який “йшов за баришами наосліп, штурмом кришив направо й наліво, полював на все й знать не хотів людського поговору”. Він “обмане, обікраде, заріже, ограбить, чортові душу продасть – аби гроші!” Однак, І. Карпенко-Карий висміює не саму любов до збагачення й наживи, а наживу заради наживи, яка знищує людську душу. А ставши бездуховною, людина ніколи не зможе бути щасливою.
Головні герої : Терентій Пузир, права рука хазяїна Феноген і економ Ліхтаренко, поміщик Золотницький, учитель Калинович, Соня.
Проблематика твору :
– Проблема добра і зла (Пузир, Феноген, Ліхтаренко; загибель Зозулі).
– Проблема збагачення заради збагачення (Пузир — історії з халатом та кожухом, авантюра з переховуванням статків банкрота Петра Михайлова, епізод з гусьми — «грабіжниками» Пузиревого добра).
– Проблема взаємин батьків і дітей ( Пузир — Соня).
– Проблема взаємин «пузирів» та ітелігенції (Пузир — Золотницький, Пузир — Калинович, Пузир — Соня).
– Проблема моралі, духовності (Пузир: пам’ятник Котляревському і орден Станіслава — що вагоміше і що вигідніше? Зневага до бідного інтелігента Калиновича — і дозвіл на одруження Калиновича з Сонею (виявляється, що брат Калиновича — прокурор і може врятувати Пузиря від тюрми і ганьби!)
Композиція : комедія складається з чотирьох актів, її дія відбувається головним чином в кабінеті хазяїна, де зосереджені усі важелі управління господарством. Місцем другої дії, де йдеться про обурення робітників нещадною системою гноблення, обрано подвір’я та сад перед будинком Пузиря. Побудовано комедію на типовій інтризі, пов’язаній з черговою махінацією мільйонера – переховуванням за винагороду дванадцяти тисяч овець такого ж шахрая, як і сам, – злісного банкрота Михайлова. Розгортання цієї брудної операції ще раз показує, як багатіли проворні “мужички”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *